Состојки:
- 1 кг тиквички, 250 г кромид, 2 чаши шеќер, 2 чаши јаболков оцет, 1 лажичка семе од целер (по избор), 1 лажичка меленa куркума, 1 лажичка сенф, 2 лажички семе од синап, сол по вкус (oтприлика ¼ чаша)

Состојки: 
За кората:
- 12 белки, 8 жолчки, 10 лажици шеќер, 10 лажици мелени ореви, 8 лажици брашно
Фил:
- 1 л млеко, 4 жолчки, 175 г нишесте,15 лажици шеќер, 250 г путер, 1/2 рендано мускатно оревче, 300 г мелени ореви
Глазура:
- 1/4 - 1/2 л слатка павлака

Состојки:
- 800 гр брашно, 1 шоља млака вода, 1 шоља млако млеко, 1 мало филџанче масло (отприлика 1/2 голема шоља), 2 белки, 1 коцка квасец (40 гр), , 1 голема лажица шеќер, 2 големи лажици сол
За премачкување:
- 2 жолчки, 1 мала лажичка маџун (или мед), сусам, лен, афион, чиа...

Состојки:
1 тазе квасец, 1 лажичка сув квасец, 250 мл млако млеко, 250мл вода, 150 мл масло, 3 лажици шеќер, 1 и1/2 лажица сол, брашно по потреба
За мачкање: 1 жолчка, 1 лажица маџун, сусам, маргарин


Состојки:

- 1 парче пилешко бело месо, 1 црвена бабура, 1 зелена бабура, 1 жолта бабура,  50 г млада боранија, 1 кромид, 2 моркова,  маслиново масло, соја сос, чили сос, магдонос, сол, обарен ориз за прилог

Состојки:
- 300 г пишкоти, 400 мл сварено јако кафе, 200 г маскарпоне, 500 мл слатка павлака, 150 г прав шеќер, 1 ванилин шеќер, 3 лажици какао прав 


Сoстојки:

 - 100 г тенко исечена сланина (или друг сличен сувомесен производ), ½ китка рукола, ½ главица марула, по избор неколку гранчиња свеж босилек, власец, магдонос
За преливот:
- 4 лажици маслиново масло, 1 лажица бел или вински оцет, ½ лажичка дижон сенф, ½ лажичка мед

Сoстојки: 
- 1-1,5 кг свински бифтек, 1/2 чаша јаболков сок, 1/2 чаша ризлинг или друго слатко бело вино, 1 лажица ладно цедено маслиново масло, 2 зелени јаболки, 200 г сечкани печурки, 2 лажици сечкани листови од рузмарин, 1 лажичка мелен цимет, 1 лажичка мелен сушен лук, 5-6 сечкани урми, 170 г фета сирење


Состојки:
- 2/3 чаша ориз, 1/2 чаша шеќер, 2 пакетчиња ванилин шеќер, 2 лажички сушена или свежа лаванда, 1 литар млеко

Сoстојки:
- 5 кг пиперки, 5 лажици шеќер, 1 лажица морска сол, 1 главица лук, 100 мл масло и листови од целер

Најново на форумот

  • No posts to display.